مقره شور – آشنایی با سیستم های مقره شور

سال حمایت از کالای ایرانی
آوریل 5, 2018

مقره شور برق

در بسیاری از کشورهای جهان ، به خصوص کشورهای پیشرفته، به طور متوالی مقره های موجود در خطوط توزیع، انتقال و ایستگاه های برق فشار قوی شسته می شوند؛ به همین دلیل قطعی برق به ندرت اتفاق می افتد.
یکی از کااربرد های بالابر در همین زمینه شستشوی مقره های خطوط انتقال نیرو می باشد .یکی از محصولات کارا هیدرولیک دماوند  بالابر مقره شور است . در ادامه با کاربرد های مقره شور آشنا می شویم .

می دانیم که نمک و ناخالصی هایی که در هوا به صورت معلق وجود دارد از قبیل گرد و خاک و آلودگی های صنعتی به صورت ذره ذره روی مقره های عایق نشسته در نتیجه احتمال ایجاد آرک و جرقه را در آنها بالا می برد. این مسئله به خصوص در قسمت های ساحلی و مزارع کشاورزی بیشتر نمود پیدا می کند.

برای مقابله با این مشکل و پاکسازی مقره ها و بقیه اجزا، نیاز به برنامه ریزی پیداری می باشد؛ که بتوان با این نوع از آلودگی ها به طور موثری مقابله کرد و انعطاف پذیری شبکه برق را بالا برد.

در بیشتر موارد نشتی های جریان و تخلیه الکتریکی، غیر قابل پیش بینی هستند؛ و بعد از به وجود آمدن آنها، ساعت ها وقت لازم است تا اصلاح و ترمیم شوند. در مناطق ساحلی بیشتر آلودگی هایی با ساختار نمکی تجربه شده اند، بدین صورت که زمانی که نمک بر روی تجهیزات الکتریکی می چسبد و مقاوم می شود؛ فرایند تحویل برق به مشتریان به خطر می افتد.

آلوده شدن مقره ها به صورت ذره ذره و مرور زمان اتفاق می افتد و این آلودگی ها مقاومت الکتریکی مقره ها را تا زمانی که مقره خشک می باشد کاهش نمی دهد. اما زمانی که مقرهِ آلوده، خیس می شود؛ یک لایه رسانا روی مقره آلوده شکل می گیرد و نشتی جریان آغاز می شود. و باعث قطعی برق و مشکلاتِ حاد دیگر می شود. در بسیاری از موارد جرقه هایِ طولانی ایجاد شده و حتی با یک تخلیه کامل همراه شود که این رویداد باعث قطع کامل برق می شود, و فرایند ترمیم شبکه برق رسانی، به ساعت های طولانی برای تعمیر نیاز پیدا می کند.

شستن مقره ها در حالت گرم یک پروسه استاندارد و صحیح می باشد.  اما بهترین زمان برای شستن سرد زمانی است که به دلیل آلودگی یا مشکلات دیگر ، جریان یک خط قطع شده است.

انواع آلودگی مقره های خطوط انتقال نیرو

مقره هایی که در محیط بیرونی قرار دارند مستعد درجه ای از لایه های آلوده روی خود می باشند . رایج ترین آلودگی ها که تجربه می شوند اثر کمی در عملکرد مقره ها دارند تا زمانی که مقره خشک است. مه، رطوبت و یا باران سبک معمولاً شرایطی را ایجاد می کنند که باعث تولید یک لایه رسانا از آلودگی ها روی مقره می شود. بدون اینکه باعث شستن ناخالصی های مقره ها شوند. برخی از انواع ذرات معلق به عنوان منشا آلودگی شناخته می شوند که با جمع شدن بر روی مقره ها عملکرد آنها را مختل می کنند. این ذرات ابتدا از طریق منشا آنها شناسایی می شوند. کشاورزی های محلی، صنعت و شرایط جغرافیایی مشخص می کند که چه نوع از آلودگی ها در اتمسفر وجود دارد. انوع ذرات ناخالص به شرح زیر می باشد:

نمک، سیمان، آهک، گرد و خاک، فضولات پرندگان، مواد شیمیایی، دود اگزوز موتورهای خودرو و ماشین آلات، خروجی های مایع آلوده ی برجک خنک کننده، دود و مواد ارگانیک مانند یخ و برف ترکیب شده با باد و باران، طبیعی تکنیک کافی و مفید برای پاک کردن بیشتر این آلودی ها را ایجاد می کند. بیشتر از یکی از این ناخالصی ها ممکن است روی گروهی از مقره ها در برخی مناطق رسوب کند. ترکیبات و مقدار این رسوب خواص این ترکیب را مشخص می کند.
بالابر های کارا هیدرولیک دماوند قابلیت تجهیز شدن به سیستم مقره شور را جهت استفاده در شبکه های توزیع نیرو دارند . به طور مثال بالابر تلسکوپی مدل KTJ220 میتواند با تجهیز به سیستم مقره شور تا ارتفاع 22 متری برای شستشوی مقره ها به کار گرفته شود.
بالابر مقره شور

با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت زیر را وارد کنید *